Latem Jura Krakowsko-Częstochowska wręcz obfituje w najrozmaitsze atrakcje
niezależnie od pogody - nie można się tu nudzić!

Okoliczne tereny oferują:
  • liczne piesze szlaki turystyczne, z których najpopularniejsze to Szlak Orlich Gniazd i Szlak Warowni Jurajskich
  • piękne trasy rowerowe w najbliższej okolicy gospodarstwa zobacz więcej jak i na całej jurze zobacz więcej
  • dla uprawiających wspinaczkę skałkową liczne skałki o zróżnicowanym stopniu trudności tak dla adeptów jak
    i zaawansowanych wspinaczy zobacz więcej
  • dla grotołazów liczne jaskinie o zróżnicowanym stopniu trudności zobacz więcej
  • obfite zbiory jagód i grzybów
  • zimą w Cisowej nieopodal gospodarstwa można jeździć na nartach na dwóch naśnieżonych i oświetlonych porą
    wieczorową trasach zobacz więcej
  • puszczanie latawców
  • stadninę koni w Udórzu, która posiada przepiękne tereny do jazdy w plenerze, a dla początkujących oferuje naukę
    jazdy konnej oraz przejażdżki bryczką zobacz więcej
  • spływy kajakowe po rzece Pilica
  • kąpielisko u źródeł Pilicy oraz w Siamoszycach
  • okoliczne pola i lasy są świetnym terenem do uprawiania narciarstwa biegowego zobacz więcej jak i uprawiania turystki
    pieszej na rakietach (możliwość wypożyczenia na miejscu)
  • inne regionalne atrakcje zobacz więcej


POLECAM

Jura Krakowsko-Częstochowska jest pełna atrakcji. Proponuję Państwu bliższe zapoznanie się z tymi,
które szczególnie mocno przypadły mi do serca. Położone są trochę na uboczu, nie ma w nich mnóstwa turystów,
lecz są niezwykle urokliwe, a atrakcyjnością dorównują najbardziej znanym atrakcjom jurajskim.

Galeria Toborowicza
W Woli Libertowskiej, około 10 km od Cisowej, w kierunku miejscowości Żarnowiec, znajduje się prywatna galeria Antoniego Toborowicza – rzeźbiarza ludowego. Galeria prezentuje stare, przydrożne krzyże i kapliczki zebrane z terenu gminy - odnowione i zakonserwowane przez Pana Toborowicza oraz rzeźby wykonane przez artystę. W galerii znajdują się również prace malarskie jego córki. Galeria mieści się w ciekawym architektonicznie budynku, a sąsiadujący z nią dworek zauroczy niejednego zwiedzającego.



Dolina Rzeki Wodącej
Ciekawym miejscem na wycieczkę pieszą lub rowerową jest ciągnąca się na długości 2 km „Dolina Wodącej”, której początek znajduje się u stóp zamku w Smoleniu.
Kompleks zalesionych i skalistych wzgórz Doliny Wodącej, jest cenny zarówno krajobrazowo i przyrodniczo (stanowiska rzadkich i chronionych roślin, takich jak wawrzynek wilczełyko, języcznik zwyczajny, zawilec wielkokwiatowy, bluszcz pospolity, przebiśnieg, a w szczególności reliktowy wypławek alpejski), jak i historycznie (grodziska, jaskinie, stanowiska archeologiczne). Na przykład badania w Jaskini Na Biśniku dowiodły istnienia najstarszego w Polsce stanowiska ze śladami bytności człowieka neandertalczyka sprzed ok.500-400 tys. lat. Archeolodzy znaleźli w niej dużą ilość narzędzi krzemiennych. Kilka metrów poniżej dna doliny znajduje się jedna z najbardziej znanych jurajskich jaskiń - Jaskinia Zegarowa, która nazwę swą zawdzięcza temu iż, wedle legendy, w Wigilię Nocy Świętojańskiej i Bożego Narodzenia, zegar wydzwania w niej godziny. Nieopodal znajduje się wejście do Jaskini Jasnej, która 40-10 tys. lat temu była zamieszkiwana przez ludność kultury oryniackiej. Na górze Grodzisko Pańskie (462 m n.p.m.) znajdują się liczne szczeliny, przejścia i kilka grot, a na jej szczycie ślady po przedhistorycznym grodzisku. Na górze zamontowano platformę widokową, a przejście po ostańcach umożliwiają zamontowane łańcuchy i pomost nad urwiskiem skalnym. Częściowo dnem Doliny Wodącej przechodzą znakowane szlaki turystyczne piesze: czerwony Orlich Gniazd, niebieski Warowni Jurajskich oraz zielony Jaskiniowców, a także czerwony rowerowy Orlich Gniazd i czerwona ścieżka dydaktyczna po Dolinie Wodącej.
Miejsce to jest zaliczane do najpiękniejszych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek Smoleń
Mocno zrujnowany, ale posiadający swój urok zamek znajduje się na wysokim wzniesieniu porośniętym lasem. Zachowały się ruiny dwóch zamków dolnych i górnego zamku. Można podziwiać mury obronne, pozostałości komnat i najstarszą część zamku - wieżę. Wnętrze porośnięte jest niską roślinnością. Zamek dolny od strony zachodniej został dobudowany później, połączono go z więżą murem zbudowanym na skale. W drugim zamku dolnym znajduje się, jak utrzymują legendy, głęboka na 200 m studnia. Do zamku górnego można się dostać dzięki specjalnie przygotowanym łańcuchom i podpórkom. Znajduje się tam taras widokowy na całą okolicę. W pogodny dzień widać nawet zamek w Ogrodzieńcu. Pod zamkiem znajduje się sieć korytarzy, które pobudzają wyobraźnie, niestety wejścia do nich są zasypane lub nieodkryte. Od 1954 r. zamek i okolica stanowią rezerwat krajobrazowy „Smoleń”. Skatalogowano tutaj 160 gatunków roślin częściowo rzadkich.